Gdzie żyją szerszenie ?

Szerszenie są jednymi z najbardziej znanych owadów na całym świecie. Większość ludzi kojarzy je głównie z wycieczkami do parku czy domkami letniskowymi, gdzie szerszenie bywają uciążliwi i trudni do usunięcia. Ale gdzie dokładnie żyją te owady?

Szerszenie są wszechobecne i występują w prawie każdym regionie, na każdym kontynencie, często zajmując różne lokalizacje. Często występują obok ludzi, szczególnie w miejscach, w których żywią się organicznymi odpadkami. Mogą być również spotykane w lasach, parkach, ogrodach i innych naturalnych siedliskach.

Szerszenie są najczęściej spotykane w pobliżu stawu, jeziora lub rzeki, gdzie znajduje się dużo wilgotnych warunków. Mogą też występować w wilgotnych, ciemnych dziuplach drzew. W suchych, słonecznych miejscach szerszenie pojawiają się raczej rzadko.

Szerszenie lubią też ludzkie siedliska, gdzie zwykle znajdują dostęp do pożywienia, takiego jak śmieci i odpadki. Nierzadko pojawiają się w pobliżu budynków mieszkalnych, sklepów czy restauracji. Mogą też ustawiać gniazda w dziurach w ścianach, w piwnicach lub na strychach.

Szerszenie najczęściej żyją w grupach, zwanych gromadami. Każda gromada składa się z kilku do kilkuset osobników, które tworzą złożone struktury społeczne. Gromady mogą zamieszkiwać jedno miejsce przez wiele miesięcy lub nawet lat, a nawet przez całe życie.

Szerszenie są także często spotykane w miejscach, w których występuje dużo insektów, takich jak farmy, łąki i ogrody. Są szczególnie powszechne na południu Europy, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii.

Ponieważ szerszenie są tak powszechne i mają szeroki zakres adaptacji, można je spotkać praktycznie wszędzie, gdzie istnieją odpowiednie warunki środowiska. Są niezwykle trwałe i mogą przeżyć w niezwykle trudnych warunkach, a także w bardzo wysokich temperaturach.

Jednak mimo że szerszenie są wszechobecne, nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt. W rzeczywistości pełnią ważną funkcję w ekosystemie, jako że żywią się szkodnikami i innymi drobnymi owadami. Więc choć czasami są uciążliwymi sąsiadami, należy docenić ich znaczenie dla środowiska.